Wiosła i kajaki

Wiosła kajakowe górskie – ceny.

Na stronie Kajakowcy znajdziesz różne wiosła do kajaków – górskie, turystyczne oraz morskie. Największy wybór jest właśnie wśród górskich wioseł. Kajaki górskie są narażone na duże obciążenia i niesprzyjające warunki. Górskie wiosła powinny być lekkie, bardzo wytrzymałe, dobrane do wzrostu kajakarza oraz do warunków spływu, intensywności górskiej rzeki. Ceny wioseł bardzo się różnią, w zależności od wielu czynnikow:

Wiosła Ceny
Wiosło MAMBA PRIJON 890,00 zł
Wiosło Ilma Alu 1-190cm 45R górskie 225,00 zł
Wiosło Ilma Alu 1-195cm 45R górskie 225,00 zł
Wiosło Ilma Alu 1-200cm 45R górskie 225,00 zł
Wiosło Xena G Alu 1-200cm 45R górskie 550,00 zł
Wiosło Puro G gfb 1-200cm 45R górskie 680,00 zł
Wiosło Maverick G1 Palm 460,00 zł
Wiosło Maverick G3 Palm 630,00 zł
Wiosło Maverick G5 Palm 750,00 zł
Wiosło Werner Play _proste 999,00 zł
Wiosło Werner Powerhouse Carbon 1 299,00 zł
Wiosło Werner Double Diamond 1 899,00 zł
Wiosło Werner Sho-Gun 1 899,00 zł

Spływy kajakowe w ostatnich czasach są bardzo popularne w Polsce, jest to sposób na bierny odpoczynek, aktywne spędzenie czasu wolnego z rodziną czy fajny pomysł na wyjazd integracyjny. Nie trzeba posiadać jakieś szczególne umiejętności, by rozpocząć swoją przygodę z kajakami lub kanu, wystarczy mieć dużo chęci i trochę wolnego czasu, a sprzęt osoba początkująca może wypożyczyć.

„Wiosła w dłoń” czyli spływ kajakiem dla każdego.

„Wiosła w dłoń” to tytuł filmy przygodowego, opowieści o trzech przyjaciołach, którzy wyruszają na spływ kajakami, opowiadają przedstawiciele sklepu. Ten fil polecany jest dla każdego, kto lubi spływy kajakami, kanu i wszystko, co jest z tym związane. Bohaterowie filmu „Wiosła w dłoń” wyruszają w podróż pełną przygód, żeby odnaleźć skarb o wartości 200 tysięcy dolarów. Mężczyźni są nieświadomi zagrożenia, jakie stwarza rwąca rzeka. Jednak spływ kajakiem wcale nie musi być niebezpieczny, praktycznie każdy może rozpocząć swoją przygodę z kajakami, nawet dzieciaki czy seniorzy. Warto jednak dopilnować szczegółów, żeby sprzęt był dostosowany do nowicjusza, długość wioseł była odpowiednia do wzrostu, a łódka była stabilna i bezpieczna. Wbrew pozorom, pracować wiosłami może nie tylko osoba dorosła, ale też dzieciak, jednak sprzęt musi być dobrany odpowiedni do jego możliwości. Wspólna wyprawa kajakiem z dziećmi pozwoli rozwijać w nich kreatywność, samodzielność, umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wspólny spływ kajakiem pozwoli na jakiś czas oderwać dziecko od gadżetów i pokazać mu ciekawy kawałek świata, pomoże stworzyć bliskie relacji rodzic-dziecko i zdobyć zaufanie najmłodszych członków rodziny.

Jak samemu zrobić wiosła?

Każda osoba, która pływa kajakiem lub kanu, chociaż by raz w życiu spotkała się z sytuacją, że wiosło się złamało, lub trzeba je zamienić. Oczywiście można zakupić nowe na stronie sklepu, jednak wiosła też można zrobić samemu. Jakie są tego plusy? Możesz zrobić dokładnie takie wiosła, jakie chcesz mieć, a koszty będą znacznie niższe. Wiosło składa się zazwyczaj z trzech elementów – dułki, pałąk i pióro. Ważne jest dobrać odpowiedni materiał, z którego możemy zrobić te elementy oraz jakiś środek zabezpieczający przed wilgocią. Dobry materiał można znaleźć na przykład w zakładzie stolarskim, jeżeli mówimy o wiosłach z drewna. Zanim zaczniesz robić swoje własne wiosła, dobrze sprawdź wszystkie wymiary, żeby były dopasowane do twojego wzrostu. Przy pomocy ręcznej frezarki można przygotować elementy do montażu. Ostatnim etapem jest lakierowanie. Jest to etap bardzo ważny, ponieważ drewno, z którego będą robione wiosła, przy częstych spotkaniach z wodą może łatwo się zepsuć. Lakier ochroni go przed wilgocią i pozwoli zwiększyć trwałość materiału. Jednakże jedna warstwa lakieru to za mało, trzeba pozwolić wiosłom dobrze wyschnąć, połączyć elementy ze sobą i zatem nanieść drugą i trzecią warstwy. Po czym warto pozostawić gotowe wiosła na mniej więcej jedną dobę, żeby dobrze wyschły i są one gotowe do boju.

Wiosła, kamizelki ratunkowe, prowiant – co zabrać ze sobą na spływ kajakiem.

Jeżeli wybierasz się na spływ kajakiem, warto zastanowić się – co trzeba wziąć ze sobą. Specjaliści kajakarstwa twierdzą, że lista rzeczy wcale nie jest taka krótka, nawet jeżeli wycieczka ma trwać kilka godzin. To, że przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą wiosła, to jest oczywiste. Jednak nie każdy wie o wiosłach to, że trzeba je dobrze wybrać. Każde wiosło powinno być dostosowane do kajakarza, do jego wzrostu, jego przyzwyczajeń oraz do warunków, w których będzie się odbywał spływ. Jeżeli jest to górska rzeka, rwąca i intensywna, wiosła muszą być wytrzymałe i dostosowane do tych warunków. Warto też pamiętać o kamizelkach ratunkowych na wypadek, jeżeli kajaki się przewróci i osoba, która nim płynęła, okaże się w wodzie. Jeżeli są to dłuższe wycieczki, warto pamiętać również o tym, żeby zabrać ze sobą wodę do picia i jakieś przekąski, na przykład batoniki, żeby uzupełnić siły. Warto też mieć przy sobie apteczkę lub jej najważniejsze składniki – woda utleniona, plasterki i opatrunki, ponieważ podczas spływu może dojść do drobnych urazów i trzeba będzie zaopatrzyć ranę, by nie doszło do zakażenia. Jeżeli wycieczka jest kilkudniowa, warto pamiętać też o śpiworach lub namiotach oraz ciepłych ubraniach.

Jak wybrać wiosła do kajaka.

Zawodowcy i zawodnicy spływów zawsze najlepiej pomogą dobrać wiosła do kajaka. Kupno kajaka to jest dopiero pierwszy krok ku rozpoczęciu przygody. Trzeba zdobyć trochę fachowej informacji, żeby wybrać dobrze wiosła. Od tego zależy czy będzie ci wygodnie prowadzić kajak, czy nie nabawisz się takich dolegliwości jak ból pleców. Jak dobrać wiosło? Najbardziej popularną odmianą wioseł w Polsce są składane. Są one tanie, wykonane z polietylenu, jednak takie wiosła mogą być zrobione z kiepskiego materiału. Dlatego, jeżeli chcemy zakupić sprzęt dobrej jakości, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:

  • długość – musi być dostosowana do twojego wzrostu. Jeżeli kajak jest bardzo szeroki, trzeba wziąć na to poprawkę i wiosło powinno być trochę dłuższe niż wzrost kajakarza, żeby bez problemu sięgnąć do wody;

  • wytrzymałość – wiosło powinno być jednocześnie mocne i lekkie;

  • kształt pióra – trzeba wybrać odpowiednio do przeznaczenia – czy wiosła będą używane do kajakarstwa górskiego, morskiego czy freestyle);

  • średnica poprzeczki – warto zwrócić na to uwagę, jak się ma drobne dłonie, żeby można było objąć poprzeczkę całą dłonią;

  • powierzchnia pióra – w zależności od siły fizycznej trzeba wybrać powierzchnię małą lub dużą. Mała sprawdzi się u osób słabszych fizycznie lub początkujących, natomiast duża stawia większy opór w wodzie i wymaga więcej siły.